Magyar Kurír
Húsz évvel a kiengesztelődés után – Riportfilm a magyar és a szlovák nép közös örökségéről
Mi köti össze Esztergomot, Pozsonyt, a Szepességet és a Tátraalját? Első hallásra talán a történelem. A valóságban azonban ennél sokkal több: közös hit, közös egyházi gyökerek és egy olyan ezeréves örökség, amelyet sem háborúk, sem államhatárok nem tudtak eltörölni. A riportfilm, amelyet a Kardinális csatorna mutat be, a Szepesi Egyházmegye alapításának 250. évfordulója alkalmából készült.
Kéziratos könyvek, egyháztörténeti ritkaságok nyomában – Megtartották a IX. Scriptorium Konferenciát
Az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ (OKGYK), a Gál Ferenc Egyetem (GFE) Teológiai Kara és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának (PPKE BTK) Klasszika-filológia Tanszéke tudományos tanácskozást tartott május 28–29-én Szegeden, a GFE Klebelsberg termében.
Német László bíboros mutatott be szentmisét a hagyományos horvát nemzetiségi napon Kalocsán
Horvát ajkú hívek találkozóját tartották Kalocsán június 21-én. A horvát nemzetiségi nap kórustalálkozóval kezdődött a kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyházban, ahol ezt követően ünnepi szentmisét mutatott be Német László bíboros, belgrádi érsek, szentbeszédében is lelkesítve a horvát nyelvű híveket.
Magyar bencés trilógia – Előadás-sorozat a szentszéki magyar nagykövetségen
Magyarország szentszéki nagykövetsége Trilogia Benedettina Ungherese – Magyar bencés trilógia címmel előadás-sorozatot indított a bencés hagyomány szellemi és kulturális gazdagságának bemutatására. Elsőként Bingeni Szent Hildegárd békéről szóló tanítása, a második találkozón a Pannonhalmi Főapátság megújulásának építészeti és spirituális tanulságai álltak a középpontban.
Szent Ferenc ereklyéjével gazdagodott a székelyudvarhelyi ferences templom
Június 13-án, Páduai Szent Antal emléknapján a Tamás József nyugalmazott gyulafehérvári segédpüspök által vezetett ünnepi liturgia végén helyezték el Assisi Szent Ferenc ereklyéjét Székelyudvarhelyen, a barátok temploma Szent Ferenc-oltárában.
A középkor nem sötét – „Tündöklő évszázadok” címmel nyílt tárlat a korabeli Győri Egyházmegyéről
Tündöklő évszázadok. Vallás, kultúra és művészet a középkori Győri Egyházmegyében címmel nyílt tárlat a Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ időszaki kiállítóterében (Győr, Gutenberg tér 2.) június 18-án, csütörtökön.
A Vatikáni Rádió is részt vesz az európai közszolgálati médiumok prágai találkozóján
Június 24–26. között tartják az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU, European Broadcasting Union) 96. közgyűlését a cseh fővárosban. Az 1950-ben alapított EBU 56 ország 113 közszolgálati rádióját és televízióját tömöríti. Az eseményen részt vesz a Vatikáni Rádió is, amely az EBU alapító tagja, és Alessandro Gisotti, a vatikáni média igazgatóhelyettese képviseli.
Együttműködési megállapodást írt alá a GFE a krakkói jezsuita egyetemmel
A szegedi Gál Ferenc Egyetem (GFE) június 12-én tartotta meg a 2025/26-os tanév ünnepélyes záró- és diplomaátadó ünnepségét. Az esemény keretében írták alá a GFE és a jezsuita fenntartású krakkói Ignatianum Egyetem közötti kétoldalú együttműködési megállapodást, amely a közös kutatások, tudományos konferenciák és oktatási kapcsolatok számára nyit új lehetőségeket.
A szeretet nem mehet szabadságra – Varga László püspök tartotta a Te Deumot a zalaszabari diákoknak
Június 16-án Varga László kaposvári megyéspüspök mutatta be a Szent Gellért Római Katolikus Iskola és Óvoda zalaszabari Sík Sándor Tagintézményének tanév végi hálaadó szentmiséjét. A Szűz Mária Neve templomban celebrált Te Deumon a püspök prédikációjában arról beszélt a gyermekeknek, hogy melyek azok a cselekedetek, amelyekről még a nyári szünidő alatt sem szabad megfeledkezni.
Legyetek hűségesek a szeretetben! – Te Deum Zalaszabarban
Június 16-án Varga László kaposvári megyéspüspök mutatta be a Szent Gellért Római Katolikus Iskola és Óvoda zalaszabari Sík Sándor Tagintézményének tanév végi hálaadó szentmiséjét. A Szűz Mária Neve-templomban celebrált Te Deumon a püspök prédikációjában arról beszélt a gyermekeknek, hogy melyek azok a cselekedetek, amelyekről még a nyári szünidő alatt sem szabad megfeledkezni.
XIV. Leó pápa a nyaraló diákokhoz: Isten nem a mobilt, hanem a szívünket, az életünket akarja látni!
Június 22-én, hétfőn délelőtt a Szentatya találkozott a „Gyermeknyár a Vatikánban” elnevezésű táborban részt vevő gyermekekkel, fiatalokkal és csoportvezetőkkel a VI. Pál teremben. A gyerekek a mobiltelefon helyes használatáról és az utazásairól kérdezték a pápát. Az alábbiakban XIV. Leó pápának a gyerekekkel folytatott teljes beszélgetését közreadjuk.
Kocsis Fülöp megáldotta a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok új pihenőházát a Tisza-tónál
Átadták a Hajdúdorogi Főegyházmegye szabadidős házát a Tisza-tó melletti Poroszlón. Az ingatlant kifejezetten a gyermekvédelmi gondoskodásban nevelkedő fiatalok számára alakították ki, helyet és lehetőséget biztosítva a pihenésre és feltöltődésre. Az épületet Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita áldotta meg június 17-én.
Monostori László villamosmérnök székfoglaló előadást tartott a Szent István Tudományos Akadémián
Székfoglaló ülésre került sor a Szent István Tudományos Akadémián, Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében június 1-jén. Ekkor tartotta meg székfoglaló előadását Monostori László Széchenyi-díjas villamosmérnök, az MTA rendes tagja.
Útravaló – 2026. június 23.
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.
Mai evangélium – 2026. június 23.
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 7,6.12–14
Teljes szívvel a küldetésben – Bemutatjuk a Szombathelyi Egyházmegye újmisés papjait
Székely János szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke június 13-án a szombathelyi Sarlós Boldogasszony-székesegyházban áldozópappá szentelte Csupor Márton és Fábián András Barna diakónusokat. Az alábbiakban bemutatjuk a szentelteket.
Béke e hajlékkal! – 135 éve szentelték fel a pécsi székesegyházat
135 éve, 1891. június 22-én szentelték fel a neoromán stílusban újjáépített pécsi Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházat. Az évforduló kapcsán korabeli képekkel illusztrált összefoglaló olvasható az egyházmegye honlapján a 10 évig tartó újjáépítési munkálatokról, valamint a Ferenc József osztrák császár és magyar király látogatásával egybekötött ünnepélyes felszentelésről.
A francia püspökök imakilencedet hirdettek az élet védelméért
A Francia Püspöki Konferencia arra kérte a híveket, hogy június 21–29-ig imádkozzanak a Nemzetgyűlésben június 30-án esedékes, az élet végével kapcsolatos törvényjavaslatról szóló szavazás előtt. „A Szentlélek világosítsa meg az emberek lelkiismeretét, és újítson meg bennünket a reményben, hogy minden emberi élet méltóságát elismerjék, megvédjék és tiszteljék” – hangsúlyozzák a francia püspökök.
A papi élet nem önmegvalósítás, hanem önátadás – Gyémántmisét ünnepelt Kladiva Imre Egerben
Kladiva Imre pappá szentelésének 60. évfordulója alkalmából gyűltek össze június 21-én, vasárnap a hívek és az Egri Főegyházmegye papjai az eger‑lajosvárosi Szent Lajos király‑templomban.
XIV. Leó pápa: Meg kell őrizni a keleti keresztényeket a háború és a bizonytalanság közepette
A keleti egyházak segélyszervezeteinek szövetsége (Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali; ROACO) plenáris ülésének résztvevőit fogadta XIV. Leó pápa június 18-án a Vatikánban. A háború szülte bizonytalanság felemészti a társadalmak jövőjét. A pápa elismerően szólt a papi és szerzetesi képzésben nyújtott segítségről, ami hozzájárulhat a keleti keresztények elvándorlásának visszaszorításához.