Magyar Kurír
Még jobban szeretni – Először szenteltek állandó diakónusokat a Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegyében
Szent László király, a Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegye védőszentjének ünnepén, június 27-én rendezték meg az egyházmegyei Szent László-napot. A debreceni Szent Anna-székesegyházban bemutatott püspöki szentmisén Palánki Ferenc megyéspüspök három állandó diakónust szentelt fel az egyházmegye szolgálatára.
Apokalipszis most – Bibliai jövendölések a Szépművészeti Múzeumban
Írásom főcíme Francis Ford Coppola alkotására utal. A vietnámi háború idején játszódó filmdráma nem véletlenül kapta ezt a címet. Tele van a dzsungelben játszódó, ha egyszerűen akarok fogalmazni, „vadállati” eseményekkel, olyan a hangulata, hogy azt hihetnénk, innen nincs tovább, ez már a világvége.
A Győri Egyházmegye vadembere: Hany Istók
Szűkebb értelemben vadembernek nevezzük azt a személyt, aki valamilyen oknál fogva még értelme használatának eljutása előtt elszakadt az emberi kultúrától és civilizációtól, s már képtelen visszatérni oda, mert végérvényes kötődés alakul ki közte és természetes nevelőközege között. A Győri Egyházmegye is rendelkezik egy ilyen legendás alakkal Hany Istók személyében, aki 1741 körül született.
„Járjatok elöl a szeretetben!” – Pap- és diakónusszentelést ünnepeltek Kaposváron
Június 27-én, a Kaposvári Egyházmegye védőszentje, Szent László király ünnepén Varga László megyéspüspök áldozópappá szentelte Vida Attila diakónust, valamint átmeneti diakónussá szentelte Szantner Tamás papnövendéket a kaposvári Nagyboldogasszony-székesegyházban.
Papok a pusztaságban – Lelki támaszt nyújtottak a Bărăganba deportáltaknak
1951. június 17-ről 18-ra virradó éjszaka, az ortodox pünkösd ünnepén kezdődő tömeges deportálás során a román kommunista hatóságok több mint negyvenezer embert telepítettek ki kényszerrel a Bánságból és Mehedinți megyéből a Bărăgan-síkság gyéren lakott területeire. A deportáltak között élő papok nemcsak osztoztak a szenvedésben, hanem lelki támaszt nyújtottak mindenkinek, aki hozzájuk fordult.
XIV. Leó pápa vasárnap délben: A szeretet elszakadást és veszteséget is magával hoz
Június 28-án, az évközi idő tizenharmadik vasárnapján a Szentatya a vatikáni Apostoli Palotában található dolgozószobájának ablakából imádkozta el az Úrangyalát a Szent Péter téren összegyűlt hívőkkel és zarándokokkal.
Aggházy Mária zirci apátsági építkezéseket bemutató kötete – Érsekségi ékességek (163.)
A Veszprémi Főegyházmegye kiemelt feladatának tekinti a hitből fakadó kultúra és a kulturális értékek gondozását, méltó bemutatását. Érsekségi ékességek című sorozatában ezúttal A Veszprémi egyházmegye multjából sorozat hatodik, A Zirci Apátság templomépítkezései a XVIII. században című kötetét ismerhetjük meg.
Rendkívüli konzisztórium: Az egyház társadalmi tanítása a megosztottság ellenszere lehet
Június 27-én, szombaton délelőtt a VI. Pál teremben összegyűlt bíborosok megállapították, egyre kevesebb a tartalmas emberi kapcsolat, növekszik a szélsőséges individualizmus a társadalomban. XIV. Leó pápa az ülés elején vett részt, majd a csoportok beszámolói előtt tért vissza, és ő vezette a déli imádságot.
Schönberger Jenő püspök Győrben: Szent László titka az Isten bölcsessége, a lelki erő és a szeretet
Schönberger Jenő szatmári megyéspüspök volt a főcelebránsa és szónoka a Szent László király ünnepén, június 27-én, szombaton 10 órakor kezdődő ünnepi szentmisének a győri Nagyboldogasszony-székesegyházban. A szertartást követően a fogadalmi körmenetet a nagy melegre való tekintettel rövidített útvonalon, a székesegyház körül tartották meg.
XIV. Leó pápa konzisztóriumi záróbeszéde: Az Úr továbbra is megtérésre hívja az egyházat
Június 27-én, szombat este fejeződött be a bíborosok rendkívüli kétnapos konzisztóriuma. Záróbeszédében a Szentatya az emmauszi tanítványok történetének képével foglalta össze a közös munkát, és köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak annak sikeréhez.
Az Eucharisztia ünneplése 170/12d
Sztankó Attila liturgikus jegyzetét olvashatják.
Alaptalannak bizonyultak a plakáton megfogalmazott vádak - Lezárult az Egri Főegyházmegye vizsgálata
A kiskorúak sérelmére elkövetett visszaélés vádja alaptalan - ezt állapította meg az Egri Főegyházmegye vizsgálata a Miskolcon megjelent névtelen plakátok ügyében, melyben egy papot vádoltak meg visszaéléssel. Az alábbiakban az Egri Főegyházmegye június 28-án kiadott sajtóközleményét olvashatják.
„Nyugat fényessége” – Szent Iréneusz püspök és vértanú, az új egyháztanító
Ferenc pápa 2022. január 21-én közzétett dekrétumával egyháztanítóvá nyilvánította a 2. században élt Lyoni Szent Iréneuszt, aki „híd volt a keleti és nyugati keresztények között, lelki és teológiai téren egyaránt”. Az ő életútját idézzük fel liturgikus emléknapján, június 28-án.
Útravaló – 2026. június 28., évközi 13. vasárnap
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.
Mai evangélium – 2026. június 28., évközi 13. vasárnap
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 10,37–42
Megélt hit, kitartás és felelős szolgálat – Aranymiséjét ünnepelte Bábel Balázs érsek Kalocsán
Június 27-én ünnepelte Bábel Balázs érsek pappá szentelésének 50. évfordulóját Kalocsán, a Nagyboldogasszony-főszékesegyházban. Az ünnepen koncelebráltak az MKPK tagjai, Michael W. Banach kinevezett argentínai nuncius, José García ügyvivő, az érsek pap barátai, és az egyházmegye papsága. A szentbeszédet Várszegi Asztrik emeritus főapát mondta, aki ötven évvel ezelőtt az újmisés szónoka is volt.
A HÉT VERSE – Pilinszky János: Kánikula
Magáért beszél a cím és magáért beszél a vers ezekben a napokban… amikor olyan erőteljesen érezzük a nyár konok, kegyetlen, gyilkolni és gyújtogatni egyaránt kész szenvedélyét.
Megkezdődött a Raffaello-lodzsák restaurálása a Vatikánban
Megkezdődött az utóbbi évek egyik legjelentősebb restaurálási munkája a Vatikánban: az apostoli palotákban található Raffaello-lodzsák felújítása öt évig tart majd – jelentette be a helyreállítási munkákról tartott június 24-i sajtótájékoztatón Barbara Jatta, a Vatikáni Múzeum igazgatója.
A konzisztórium első napján a béke és a szeretet civilizációjának építéséről beszéltek
Pénteken délután a VI. Pál teremben összegyűlt bíborosok egyetértettek abban, hogy a béke és a szeretet civilizációjának építésén kell dolgozni a meghallgatás és a megbocsátás nyelvezetén keresztül is. Több csoport jelezte, hogy meg kell haladni a jogos háború logikáját, és helyette az arányos védelemhez való jogról kell beszélni. A pápa részt vett az ülés elején, majd a végén vezette a záróimát.
Hangokká formált misztérium – Virágh András Gábor és Az Év Komolyzenei Műve
„Az utolsó éjszakáját / Társaival tölti el, / És szétosztja vacsoráját / Törvény s szokás rendivel, / A tizenkét tanítványnak / Önmagát szolgálja fel. // Mert Krisztus szent szózatán a / Vére borrá változott, / Kenyér lett a hús szavára, / S ha ésszel fel nem fogod, / Tiszta szív tanúságával / S hittel kipótolhatod.” Aquinói Szent Tamás Pange linguájának „lelke” ez a néhány sor.