Magyar Kurír
Patsch Ferenc SJ: XIV. Leó pápa első enciklikájának mérlege (3. rész)
Az alábbiakban Patsch Ferenc SJ, a Pápai Gergely Egyetem professzora elemző írásának harmadik részét közöljük.
Még lehet jelentkezni néphagyomány-oktatói képzésre az Apor Vilmos Főiskolán
A néphagyományok oktatásához kapcsolódó szakirányú továbbképzéseket hirdet meg idén is az Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF): a népi gyermekjáték, néptáncpedagógus, hagyományismeret-oktató, kézművesoktató képzésekre elsősorban pedagógusokat várnak, de egy alapdiplomával bárki jelentkezhet, a határidő: június 30. Az intézmény sajtóanyagát szerkesztve közöljük.
Ötszáz zarándok érkezett Budapestről a częstochowai kegyhelyre a Fekete Madonna-zarándokvonattal
Mintegy ötszáz zarándok indult el június 22-én, hétfőn Budapestről Lengyelországba, az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, a pálosok által létrehozott częstochowai Szűz Mária-kegyhelyre a Fekete Madonna-zarándokvonattal.
A Katolikus Szeretetszolgálat Jézus Szíve-búcsúi zarándoklata Mátraverebély-Szentkúton
A Katolikus Szeretetszolgálat intézményeinek hagyományos éves zarándoklatához kapcsolódva idén is megrendezték a Jézus Szíve-búcsút Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhelyen. Június 12-én az ország számos pontjáról érkeztek idősek, betegek, hozzátartozóik és segítőik, hogy együtt imádkozzanak testi-lelki erőért, gyógyulásért és megerősödésért.
A cél, hogy a fiatalok Krisztus módjára tudjanak szeretni – Főegyházmegyei Te Deum Veszprémben
A 2025/26-os tanév kegyelmeiért és eredményeiért adtak hálát a Veszprémi Főegyházmegye fenntartásában működő oktatási intézmények vezetői, pedagógusai, munkatársai és hitoktatói a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyházban június 23-án. A Te Deum szentmisét Udvardy György veszprémi érsek mutatta be.
Boldog Bódi Mária Magdolna tisztelete Pécelen
Pécelen, a Jézus Szíve Társasága Idősek Otthonának kápolnájában június 5-én kiállítás nyílt Boldog Bódi Mária Magdolna életéről, valamint elhelyezték a tavaly szeptemberi boldoggá avatásakor használt kép másolatát. Bódi Mária Magdolna először 1941-ben vett részt ugyanitt, az egykori Caroleanumban lelkigyakorlaton, aminek hatására tisztasági fogadalmat tett.
Személyi változások egyházmegyéinkben – 2026
Az alábbi személyi és szervezeti változások lépnek életbe a 2026-os évben egyházmegyéinkben. Összeállításunk a beérkező információk alapján folyamatosan bővül: június 25-én az Egri és a Hajdúdorogi Főegyházmegye dispozícióival frissült.
Bibliai hegymászás is várta a Miskolci Egyházmegye hittanosait a sajópálfalai hálaadáson
A nyári szünet első napján, június 22-én ismét a sajópálfalai kegyhelyen gyűltek össze a Miskolci Egyházmegye hittanosai, hitoktatói és papjai, hogy közösen adjanak hálát az elmúlt tanévért.
Hogyan vizsgáztunk Jézus iskolájában? – Az egyházmegye pedagógusainak Te Deumát tartották Vácon
Hálaadó szentmisével zárta a 2025/2026-os tanévet június 24-én a Váci Egyházmegye közoktatási intézményeinek közössége a váci Nagyboldogasszony-székesegyházban. A Te Deum szentmisét Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatta be.
Aki téged meghívott, sosem engedi el a kezedet – Diakónusszentelést ünnepeltek Székesfehérváron
A Székesfehérvári Egyházmegyében ősi hagyomány, hogy Keresztelő Szent János születésének napján tartják a pap- és diakónusszenteléseket. Június 24-én a Szent István király székesegyházban Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök diakónussá szentelte Egyed Viktort az egyházmegye szolgálatára.
A bizalom útját válasszuk! – Végzősök ünnepe a kolozsvári egyetem 30 éves teológiai karán
A kolozsvári Szent Mihály-templomban június 20-án adtak hálát az elmúlt egyetemi évekért és zárták le ünnepélyesen tanulmányaikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) idén 30 éves Római Katolikus Teológia Karának alap- és mesterképzést végzett hallgatói. A hálaadó szentmisét Pál József Csaba temesvári megyéspüspök mutatta be.
Krisztus kapcsolt egybe bennünket – Főegyházmegyei tanévzárót tartottak Hajdúdorogon
Idén is együtt zárták a tanévet a Hajdúdorogi Főegyházmegye fenntartásában működő nevelési, oktatási és szakképzési intézmények munkatársai. Június 22-én több mint ötszázan érkeztek a hajdúdorogi Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskolába, hogy hálát adjanak a mögöttünk álló tanévért.
Partiumi biciklis zarándoklat Szent Lászlótól Szent Istvánhoz
Biciklis zarándoklat indult Szentjobbra június 20-án a nagyváradi egyházmegye fiataljaival, a Szent László király által alapított püspökség udvarából. Böcskei László megyéspüspök áldását követően a résztvevők mintegy negyven kilométert tettek meg a Nagyvárad–Hegyköztóttelek–Siter–Fegyvernek–Szentjobb útvonalon.
Élő kövek – A Váci Egyházmegye millenniumára készültek a márianosztrai börtönben is
A Váci Egyházmegye idén ünnepli megalapításának ezredik évfordulóját. A börtönlelkészi szolgálat a Márianosztrai Fegyház és Börtönben is megszervezte az egyházmegye jubileumára felkészítő „Élő kövek” programsorozatot. Erről az alábbiakban az egyházmegye honlapján június 23-án megjelent írást olvashatják.
Útravaló – 2026. június 25.
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.
Mai evangélium – 2026. június 25.
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 7,21–29
XIV. Leó pápa katekézise: Az eucharisztia a világunkat és szívünket megosztó erők ellenszere
Június 24-én, szerdán az általános kihallgatást a Szent Péter téren tartották, ahol Leó pápa az Olaszországból és a világ minden tájáról érkezett hívőkkel és zarándokcsoportokkal találkozott. Ennek keretében folytatta a II. vatikáni zsinat dokumentumairól szóló katekézissorozatát. Mai beszédének témája: A Sacrosanctum Concilium konstitúció. Az eucharisztikus misztérium (vö. 1Kor 12,12.27).
Megjelent az Új Ember 2026. június 28-i száma
Az Új Ember 2026. június 28-i számát ajánljuk olvasóink figyelmébe, mely elérhető a templomokban, az újságárusoknál, illetve előfizethető szerkesztőségünk terjesztési osztályán.
A Balaton környéki templomok nyári miserendje 2026-ban
A korábbi évek hagyományához híven idén is közöljük a Balaton környéki települések templomainak nyári miserendjét.
Isten szeretet, mindennek itt kell kezdődnie – Pápák imádsága Szent Ágoston ereklyéi előtt Paviában
XIV. Leó pápa június 20-án lelkipásztori látogatást tett a lombardiai Pavia városában, és a San Pietro in Ciel d’Oro-bazilikában Szent Ágoston ereklyéi előtt imádkozott, minthogy a 8. századtól kezdve ott őrzik a nagy püspök és egyházdoktor földi maradványait. Vértesaljai László SJ alábbiakban közölt írásából megtudhatjuk, hogyan kerültek az ereklyék az észak-afrikai Hippó városából Paviába.