Hírolvasó
Legyetek hűségesek a szeretetben! – Te Deum Zalaszabarban
Június 16-án Varga László kaposvári megyéspüspök mutatta be a Szent Gellért Római Katolikus Iskola és Óvoda zalaszabari Sík Sándor Tagintézményének tanév végi hálaadó szentmiséjét. A Szűz Mária Neve-templomban celebrált Te Deumon a püspök prédikációjában arról beszélt a gyermekeknek, hogy melyek azok a cselekedetek, amelyekről még a nyári szünidő alatt sem szabad megfeledkezni.
XIV. Leó pápa a nyaraló diákokhoz: Isten nem a mobilt, hanem a szívünket, az életünket akarja látni!
Június 22-én, hétfőn délelőtt a Szentatya találkozott a „Gyermeknyár a Vatikánban” elnevezésű táborban részt vevő gyermekekkel, fiatalokkal és csoportvezetőkkel a VI. Pál teremben. A gyerekek a mobiltelefon helyes használatáról és az utazásairól kérdezték a pápát. Az alábbiakban XIV. Leó pápának a gyerekekkel folytatott teljes beszélgetését közreadjuk.
Kocsis Fülöp megáldotta a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok új pihenőházát a Tisza-tónál
Átadták a Hajdúdorogi Főegyházmegye szabadidős házát a Tisza-tó melletti Poroszlón. Az ingatlant kifejezetten a gyermekvédelmi gondoskodásban nevelkedő fiatalok számára alakították ki, helyet és lehetőséget biztosítva a pihenésre és feltöltődésre. Az épületet Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita áldotta meg június 17-én.
Monostori László villamosmérnök székfoglaló előadást tartott a Szent István Tudományos Akadémián
Székfoglaló ülésre került sor a Szent István Tudományos Akadémián, Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében június 1-jén. Ekkor tartotta meg székfoglaló előadását Monostori László Széchenyi-díjas villamosmérnök, az MTA rendes tagja.
Útravaló – 2026. június 23.
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.
Mai evangélium – 2026. június 23.
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 7,6.12–14
Teljes szívvel a küldetésben – Bemutatjuk a Szombathelyi Egyházmegye újmisés papjait
Székely János szombathelyi megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke június 13-án a szombathelyi Sarlós Boldogasszony-székesegyházban áldozópappá szentelte Csupor Márton és Fábián András Barna diakónusokat. Az alábbiakban bemutatjuk a szentelteket.
Béke e hajlékkal! – 135 éve szentelték fel a pécsi székesegyházat
135 éve, 1891. június 22-én szentelték fel a neoromán stílusban újjáépített pécsi Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházat. Az évforduló kapcsán korabeli képekkel illusztrált összefoglaló olvasható az egyházmegye honlapján a 10 évig tartó újjáépítési munkálatokról, valamint a Ferenc József osztrák császár és magyar király látogatásával egybekötött ünnepélyes felszentelésről.
A francia püspökök imakilencedet hirdettek az élet védelméért
A Francia Püspöki Konferencia arra kérte a híveket, hogy június 21–29-ig imádkozzanak a Nemzetgyűlésben június 30-án esedékes, az élet végével kapcsolatos törvényjavaslatról szóló szavazás előtt. „A Szentlélek világosítsa meg az emberek lelkiismeretét, és újítson meg bennünket a reményben, hogy minden emberi élet méltóságát elismerjék, megvédjék és tiszteljék” – hangsúlyozzák a francia püspökök.
A papi élet nem önmegvalósítás, hanem önátadás – Gyémántmisét ünnepelt Kladiva Imre Egerben
Kladiva Imre pappá szentelésének 60. évfordulója alkalmából gyűltek össze június 21-én, vasárnap a hívek és az Egri Főegyházmegye papjai az eger‑lajosvárosi Szent Lajos király‑templomban.
XIV. Leó pápa: Meg kell őrizni a keleti keresztényeket a háború és a bizonytalanság közepette
A keleti egyházak segélyszervezeteinek szövetsége (Riunione Opere Aiuto Chiese Orientali; ROACO) plenáris ülésének résztvevőit fogadta XIV. Leó pápa június 18-án a Vatikánban. A háború szülte bizonytalanság felemészti a társadalmak jövőjét. A pápa elismerően szólt a papi és szerzetesi képzésben nyújtott segítségről, ami hozzájárulhat a keleti keresztények elvándorlásának visszaszorításához.
A határhelyzetekben legyünk kreatívak, bátrak – Új rendtagokat avatott Budapesten a Máltai Lovagrend
Új rendtagok beiktatását ünnepelte a Szuverén Máltai Lovagrend június 21-én patrónusa, Keresztelő Szent János ünnepéhez kapcsolódóan. A lovagrend vezető káplánja, Martos Levente Balázs esztergom-budapesti segédpüspök volt a főcelebránsa annak a szentmisének, amelynek keretében két új rendtagot avattak a budavári Nagyboldogasszony- (Mátyás-) templomban.
Kinevezések és áthelyezések a Magyar Szalézi Tartományban
Vitális Gábor SDB szalézi tartományfőnök június 12-én kelt körlevelében tájékoztatott a Szent Istvánról elnevezett Magyar Szalézi Tartományban 2026-ban végbemenő változásokról.
A Szent Antal Esztergomi Ferences Gimnázium és Kollégium Szülői Munkaközösségének nyilatkozata
Az alábbiakban a Szent Antal Esztergomi Ferences Gimnázium és Kollégium Szülői Munkaközössége június 22-én közzétett közleményét olvashatják az esztergomi intézményben történt bántalmazásokról a médiában megjelent hírek nyomán kialakult helyzettel kapcsolatban. A nyilatkozatot az iskolába járó 247 tanuló szüleinek 90 százaléka aláírta.
Szerbiai és horvátországi egyházmegyék hitoktatóinak szerveztek közös lelkinapot Diakováron
A Szabadkai, a Nagybecskereki és a Szerémi Egyházmegye, valamint a Diakovár-Eszéki Főegyházmegye hitoktatóinak szervezett közös lelkinapot a főegyházmegye június 20-án a horvátországi Diakováron (horvátul Đakovo).
Felvételt hirdetnek győri kollégiumukba a szervita nővérek
Kollégiumi felvételt hirdet lányoknak a győri Szent József Diákotthonba a szervita nővérek rendje.
Az emberség és a szolgálat többet ér minden másnál – Nemzeti katonai zarándoklat Budapesten
Kapisztrán Szent János, a katonalelkészek védőszentje születésének évfordulója (június 24.) alkalmából június 20-án délelőtt tartották a XXIX. Nemzeti Katonai Zarándoklatot a budapest-tisztviselőtelepi Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplomban. Az ünnepi esemény keretében átadták az idei Kapisztrán Szent János-díjakat.
Magyarország legendás orgonagyáráról szóló könyvet mutattak be Székesfehérváron
Június 17-én Székesfehérváron mutatták be Hajdók Judit Angster orgonaépítők, Angster-orgonák című, gazdagon illusztrált kötetét. A szerzővel és a különleges kiadvánnyal a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban találkozhattak az érdeklődők. Spányi Antal megyéspüspök mondott köszöntőt.
Elsősorban az Úristent jöttünk ünnepelni – Pogány István plébános ezüstmiséje Munkácson
Pogány István plébános papi szolgálatának 25. évfordulója alkalmából június 16-án hálaadó szentmisére gyűltek össze a hívek a Tours-i Szent Márton-székesegyházban. Az ezüstmisén Lucsok Péter Miklós OP megyéspüspök, az egyházmegye papjai, számos vendégpap, valamint István atya szülei és családtagjai is részt vettek.
Ki hordoz kit? – A pap és a közösség közös küldetése
Június a papszentelések hónapja. Nézzük a fiatalokat, ahogy leborulnak az oltár előtt, és talán kicsit úgy vagyunk velük, mint a maratoni futókkal: egyszerre csodáljuk őket és aggódunk értük. Lőw Gergely, az Esztergomi Szeminárium spirituálisának írását ajánljuk az olvasók figyelmébe, ami a Bízd Rá Magad! szolgálat honlapján jelent meg.