Hírolvasó
Aki téged meghívott, sosem engedi el a kezedet – Diakónusszentelést ünnepeltek Székesfehérváron
A Székesfehérvári Egyházmegyében ősi hagyomány, hogy Keresztelő Szent János születésének napján tartják a pap- és diakónusszenteléseket. Június 24-én a Szent István király székesegyházban Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök diakónussá szentelte Egyed Viktort az egyházmegye szolgálatára.
A bizalom útját válasszuk! – Végzősök ünnepe a kolozsvári egyetem 30 éves teológiai karán
A kolozsvári Szent Mihály-templomban június 20-án adtak hálát az elmúlt egyetemi évekért és zárták le ünnepélyesen tanulmányaikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) idén 30 éves Római Katolikus Teológia Karának alap- és mesterképzést végzett hallgatói. A hálaadó szentmisét Pál József Csaba temesvári megyéspüspök mutatta be.
Krisztus kapcsolt egybe bennünket – Főegyházmegyei tanévzárót tartottak Hajdúdorogon
Idén is együtt zárták a tanévet a Hajdúdorogi Főegyházmegye fenntartásában működő nevelési, oktatási és szakképzési intézmények munkatársai. Június 22-én több mint ötszázan érkeztek a hajdúdorogi Nagy Szent Bazil Görögkatolikus Általános Iskolába, hogy hálát adjanak a mögöttünk álló tanévért.
Partiumi biciklis zarándoklat Szent Lászlótól Szent Istvánhoz
Biciklis zarándoklat indult Szentjobbra június 20-án a nagyváradi egyházmegye fiataljaival, a Szent László király által alapított püspökség udvarából. Böcskei László megyéspüspök áldását követően a résztvevők mintegy negyven kilométert tettek meg a Nagyvárad–Hegyköztóttelek–Siter–Fegyvernek–Szentjobb útvonalon.
Élő kövek – A Váci Egyházmegye millenniumára készültek a márianosztrai börtönben is
A Váci Egyházmegye idén ünnepli megalapításának ezredik évfordulóját. A börtönlelkészi szolgálat a Márianosztrai Fegyház és Börtönben is megszervezte az egyházmegye jubileumára felkészítő „Élő kövek” programsorozatot. Erről az alábbiakban az egyházmegye honlapján június 23-án megjelent írást olvashatják.
Útravaló – 2026. június 25.
Napról napra közreadjuk a napi olvasmányokhoz, illetve az adott nap szentjéhez kapcsolódó gondolatokat az Adoremus liturgikus kiadványból. Júniusban Kálmán Peregrin OFM, a pesti ferences templom igazgatója ad útravalót.
Mai evangélium – 2026. június 25.
Hogy örömhírrel induljon minden nap... – Mt 7,21–29
XIV. Leó pápa katekézise: Az eucharisztia a világunkat és szívünket megosztó erők ellenszere
Június 24-én, szerdán az általános kihallgatást a Szent Péter téren tartották, ahol Leó pápa az Olaszországból és a világ minden tájáról érkezett hívőkkel és zarándokcsoportokkal találkozott. Ennek keretében folytatta a II. vatikáni zsinat dokumentumairól szóló katekézissorozatát. Mai beszédének témája: A Sacrosanctum Concilium konstitúció. Az eucharisztikus misztérium (vö. 1Kor 12,12.27).
Megjelent az Új Ember 2026. június 28-i száma
Az Új Ember 2026. június 28-i számát ajánljuk olvasóink figyelmébe, mely elérhető a templomokban, az újságárusoknál, illetve előfizethető szerkesztőségünk terjesztési osztályán.
A Balaton környéki templomok nyári miserendje 2026-ban
A korábbi évek hagyományához híven idén is közöljük a Balaton környéki települések templomainak nyári miserendjét.
Isten szeretet, mindennek itt kell kezdődnie – Pápák imádsága Szent Ágoston ereklyéi előtt Paviában
XIV. Leó pápa június 20-án lelkipásztori látogatást tett a lombardiai Pavia városában, és a San Pietro in Ciel d’Oro-bazilikában Szent Ágoston ereklyéi előtt imádkozott, minthogy a 8. századtól kezdve ott őrzik a nagy püspök és egyházdoktor földi maradványait. Vértesaljai László SJ alábbiakban közölt írásából megtudhatjuk, hogyan kerültek az ereklyék az észak-afrikai Hippó városából Paviába.
Várják a jelentkezőket a nagykállói országos cigánypasztorációs lelkigyakorlatra
„Ugyanazt a lelkületet ápoljátok magatokban, amely Krisztus Jézusban volt” (Fil 2,5) – ezzel a mottóval rendezik meg az idei országos cigánypasztorációs lelkigyakorlatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagykállón a július 18–19-i hétvégén. A jelentkezés határideje: július 12., vasárnap.
Erőss Loránd idegsebész székfoglaló előadást tartott a Szent István Tudományos Akadémián
Székfoglaló ülésre került sor a Szent István Tudományos Akadémián, Budapesten, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében június 1-jén. Ekkor tartotta meg székfoglaló előadását Erőss Loránd neurológus, idegsebész, az Országos Mentális, Idegsebészeti és Ideggyógyászati Intézet főigazgatója.
Leó pápa a világélelmezési programról: Egy állam sem képes egyedül kezelni a globális kihívásokat
XIV. Leó pápa június 22-én, hétfőn délután az ENSZ római székhelyű Világélelmezési Programjának Végrehajtó Bizottságát kereste fel évi közgyűlésén.
Afáziával élők lelki rehabilitáción vettek részt a Katolikus Szeretetszolgálatnál
Nemrégiben innovatív kezdeményezésként és egy sikeres pályázatnak hála afáziával élő személyek vettek részt lelki rehabilitáción a bakonyszücsi otthonban – adta hírül a szervezet június 19-én.
Szamosújvári örmény értékek – Nemzetközi konferenciát tartottak Kolozsváron
Az erdélyi örmények története és kulturális öröksége állt annak a nemzetközi konferenciának a középpontjában, amelyet június 11–12-én rendeztek Kolozsváron. Az alábbiakban Bodó Márta beszámolóját ajánljuk olvasóink figyelmébe, ami a kolozsvári Szabadság napilap honlapján jelent meg.
Esti imádságra hívnak a bakonybéli bencések a veszprémi érseki palotába
Különleges lelki élményre várják az érdeklődőket június 28-án, vasárnap 21 órára Veszprémben. Az érseki palotában tartandó program résztvevői a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor szerzeteseivel együtt kapcsolódhatnak be a kompletórium, vagyis a napot lezáró esti ima liturgiájába.
Megújulás Jézus Szíve oltalmában – Karitászönkénteseknek szerveztek lelki hétvégét Leányfalun
Az esztergom-budapesti főegyházmegyei Szent Erzsébet Karitászközpont meghívására június közepén, Jézus Szíve ünnepének napjaiban hetven önkéntes gyűlt össze Leányfalun, a Szent Gellért Lelkigyakorlatos Házban. A karitászönkéntesek szabadidejüket, energiájukat ajándékozzák a rászorulók megsegítésére, nagy szükségük van a Forráshoz való visszatérésre – ezt szolgálta közös lelkigyakorlatuk.
Ora et labora 2026 – Önkéntesnapokra várják Pannonhalmán a szerzetesség iránt érdeklődőket
Augusztus 9–15. között a Pannonhalmi Főapátság önkéntesnapokat hirdet 18–35 év közötti fiatal férfiaknak, akik érdeklődnek a bencés szerzetesség iránt, és szívesen bekapcsolódnak a képzési napokba és a gyógynövénykert körüli munkákba. Jelentkezési határidő: augusztus 5. Az alábbiakban a főapátság tájékoztatója olvasható.
A döntő kérdés: mikortól élet az élet? – Beszélgetés Palojtay Márta életvédelmi referenssel
Popovicsné Palojtay Mártát nemrég a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Családbizottságának életvédelmi referensévé nevezték ki. Ennek apropóján készített vele interjút Antal-Ferencz Ildikó.